התחברות לאתר

תפריט

דובי, דראקו ושרביט הבכור

הקשר המרגש בין דראקו מאלפוי לדובי שרולינג מסתירה בין השורות. על שרביט העוזרד וליבת החד קרן שבוחר את הקוסם.
דובי גמדון חופשי
איור: Joe Kemp

כמה מרגש לגלות שדווקא השרביט של דראקו הוא ששימש את הארי כדי לחרוט על קברו של דובי את המילים 'כאן נח דובי, גמדון חופשי'.

השרביט שהיה שייך לבעליו של הגמדון משמש כעת את הארי, שבעצמו שחרר את דובי מהמאלפויים בעבר. דובי האמיץ שחזר לאחוזת מאלפוי כדי לשחרר ולהציל את הארי וכך הקריב את חייו למענו. מרתקת הבחירה של רולינג להצניע במתכוון את העובדה שמדובר בשרביט של דראקו. לאחר שהארי חופר את קברו של דובי ללא קסמים ובתום ההלוויה העצובה, הארי מחפש בכיסו שרביט כדי לחרוט את הכתובת על האבן הלבנה.

"היו לו שני שרביטים בכיס. הוא שכח מזה, וכבר לא הצליח לזכור של מי השרביטים, רק זכר בעמימות שתלש אותם מידו של מישהו. הוא בחר בקצר מבין השניים, שהיה נעים יותר בידו, וכיוון אותו אל האבן."(אוצרות המוות, 438, גילי בר הלל).

קודם לכן, באחוזת מאלפוי, דובי הפיל את נברשת הבדולח מעל בלטריקס והרמיוני ובמהומה שנוצרה הארי חטף מידו של דראקו הפצוע שלושה שרביטים. השרביט של בלטריקס, השרביט של זנב תולע והשרביט של דראקו עצמו. לאחר שהארי שיתק את גרייבק באמצעות שלושת השרביטים יחדיו, הוא השליך שרביט אחד באקראי לידיו של רון ונמלט עם דובי ועם שני השרביטים האחרים.

הרגע הסמוי שהפך את הארי לבעליו של שרביט הבכור

מבין שלושת השרביטים דווקא שרביטו של דראקו נבחר כאמור לשמש לכיתוב על הקבר ושוב נראה שהשרביט כמו בחר את הקוסם…

מעבר לסמליות המבריקה עם דראקו ודובי, רולינג מפגישה אותנו באופן סמוי עם הרגע שבו הארי הופך למעשה לבעלים האמיתיים של שרביט הבכור!

הרכב השרביט של דראקו מתאים גם הוא לסיטואציה משום שהעוזרר מסמל 'תקווה' בשפת הפרחים ואילו חד הקרן מסמל באלכימיה טוהר ותמימות

הבחירה (הלא מודעת) של הארי להשתמש דווקא בשרביט של דראקו היא שמכריעה את העברת הבעלות. עד אז דראקו היה הבעלים לאחר שפרק את דמבלדור משרביט הבכור במגדל האסטרונומיה. כעת הארי גבר על דראקו מאלפוי ושרביט הבכור זיהה זאת. הארי מבין את החלפת הבעלות ומשמעותה הרבה לפנינו הקוראים והוא שמשתמש בקלף מכריע זה בסיום מול וולדמורט ההמום והקוראים הלא פחות מופתעים שהארי ידע יותר ממה שהמספר חשף.

לוציוס מאלפוי ודראקו
איור: Joe Kemp

בהתבוננות רחבה יותר, נשים לב שזהו גם הרגע שבו הארי הפך לבעלים של שלושת אוצרות המוות (הגלימה והאבן ברשותו וכעת בעליו של שרביט הבכור שבידי וולדמורט). כמה סמלי שזה מתרחש בדיוק כשהארי מוותר על הכמיהה שהשתלטה עליו לנסות להשיג את אותם אוצרות. הארי מתחיל סוף סוף להתגבר על משבר האמונה בדמבלדור. המוות הנורא של דובי – איש של הארי בכל רמ"ח איבריו, שסייע לו ואף הקריב את חייו למענו, באמונה ובלי לדעת את כל התכנית – מביא את הארי להתעשת ולחזור לעצמו ולמשימה של השמדת ההורקרוקסים ולהתחבר מחדש לדמבלדור.

הסמליות בהרכב השרביט של דראקו

להרכב השרביטים יש בדרך כלל משמעויות עמוקות בבחירה של רולינג בסוגי העצים והליבות בהתאמה לסמליות במיתולוגיות ול'שפת הפרחים' שבאמצעותה הביעו בעבר רגשות ומסרים בצורה סמויה דרך השימוש בפרחים או ייצוג שלהם. הרכב השרביט של דראקו – עוזרר ושערה של חד קרן – מתאים גם הוא לסיטואציה משום שהעוזרר מסמל 'תקווה' בשפת הפרחים ואילו חד הקרן מסמל באלכימיה טוהר ותמימות ונקשר אל אבן החכמים עצמה והמסע הרוחני שמלווה את יצירתה. אכן שרביט מתאים בדיוק כדי לכתוב על המצבה של דובי וכדי להפוך להיות השרביט החדש של הארי לקראת הסיום.

  • *את ההבחנה הנהדרת ששרביטו של מאלפוי הוא זה שמשמש לחריטה על מצבתו של דובי מצאתי בספר:
    Rowling Revisited / James W. Thomas. 2010. P-68,71.

שיח כישוף

כאן ניתן להתייחס ולהגיב לגופו של המאמר.
לשאול, להרחיב, או לחלוק. אנחנו אוהבי שיח ונשמח להתייחס באם נוכל להעשיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אמנון הלל
אמנון הלל
מורה לספרות ומרצה על ספרי הארי פוטר

הישארו מעודכנים

עידכונים, תכנים חדשים ועוד הפתעות פוטריסטיות מעניינות

תוכן עניינים

הכי מעניין

הכל מעניין, אבל הנה כמה מאמרים שמוגלגים אוהבים במיוחד

לפתור את חידת הקווידיץ' – כיצד הסופרת שתלה רמזים מטרימים מרתקים במשחקי הספורט שהופכים לתבנית מוקטנת של המתרחש בספרים.
על פרקי הפודקאסט 'פוטרקאסט' שהוקלטו בהשתתפות אמנון הלל עם שיחות ופרשנות לסדרה האהובה. פוסט מתעדכן עם מידע על הפרקים ואפשרות לדון בתכנים.
איור: Jenny Dolfen
הראי הקסום בקלחת הרותחת הצליח לתאר במשפט בודד את דמותו של הארי כגיבור, כפי שנשקף אלינו משבעת הספרים. על מוטיב הלחימה בקרב שלעולם לא ניתן לנצח בו.

הצטרפו לבית הינשופים
של סוד הקסם

בואו והירשמו לדואר המכושף של סוד הקסם לקבלת עידכונים חמים, תכנים איכותיים על הארי פוטר ועוד הפתעות פוטריסטיות מעניינות לאימייל.
Scroll to Top
רוצה לדבר?

ניתן להשאיר לנו פניה בטופס כאן ונחזור עם תשובה בהקדם

נא לציין כתובת אימייל תקינה לחזור אליה. למענה מהיר בוואטסאפ רצוי להשאיר מס טלפון.

אימייל:
sodhakesem.hp@gmail.com
טלפון: 052-8313317
זמינים גם ב:
פייסבוק או אינסטגרם

רוצה להתחבר?

נתקלת בבעיה?
ניתן ליצור עימנו קשר

יופי שהצטרפת לבית הינשופים
של סוד הקסם
🦉
ינשוף יישלח לביתך בקרוב.

*כדאי לבדוק גם את תיבת קידומי מכירות
או ספאם (מוגלגים, שיהיו בריאים…)

פנייתך נשלחה

אנחנו תמיד עונים -🦉 ינשוף תשובה יישלח לביתך בהקדם (עד 24 שעות).

*כדאי לבדוק גם את תיבת קידומי מכירות
או ספאם (מוגלגים, שיהיו בריאים…)

אימייל:
sodhakesem.hp@gmail.com
טלפון: 052-8313317
זמינים גם ב:
פייסבוק או אינסטגרם